Tesis kısaca insanların yaşadığı veya çalıştığı tüm mekânlardır.

Dolayısıyla belli bir arsa ve üzerinde bulanan binalar bir tesistir. Tesisler; apartman, site, rezidans, toplu yapı, AVM, plaza, hotel, hastahane, okul, fabrika vb. farklı amaç ve kullanım için yapılmış, farklı mimari yapılardır.

Her tesisin tasarım, inşaat ve yaşam olmak üzere 3 ana safhası vardır. Bir tesisin en uzun ve önemli safhası ise yaşam safhasıdır.  Tesis Yönetimi de yaşam safhası boyunca yapılır.  Tesis Yönetimi; tesisin sürdürülmesi, bu tesiste yaşamın devamı ve iyileştirilmesi için “insan, mekan, teknoloji ve süreçleri” birleştiren, birden fazla disiplini kapsayan bir meslektir.

Tesis Yönetimi sektörü; yönetim, denetim, güvenlik, teknik, bakım, temizlik, atık, bahçe, peyzaj, finans, hukuk, bilişim  haşere kontrol, fitness, müşteri ilişkileri, yazılım, eğitim, danışmanlık vb. hizmetler ile asansör, yürüyen merdiven, dış cephe temizlik uniteleri, ısıtma kazanı, soğutma grubu, havalandırma santralı, klima, fan-coil ünitesi, ısı istasyonu, kalorimetre, sayaç, su soğutma kulesi, cctv, kamera, kartlı geçiş sistemi, turnike, bariyer, vana, pompa, hidrofor, genleşme tankı, eşanjör, aydınlatma, trafo, ag/og hücreleri, jeneratör, yangın paneli, yangın pompası, detektör, havuz, spa, dekorasyon, iş kıyafetleri, mutfak ekipmanları vb. farklı ürünleri kapsayan çok geniş kapsamlı bir sektördür.

Türkiye’de Profesyonel anlamda Bina ve Tesis yönetimine, 1990’lı yıllarda yapılan yüksek ve nitelikli binalarla, plazalarla başlandığını söyleyebiliriz. Bugün Ülkemizde apartmanlardan, sitelere, sitelerden rezidans ve toplu yapı projelerine bir geçiş ve kentsel dönüşüm süreci yaşanmaktadır. Aynı şekilde ticari gayrimenkul inşaatlarında da ciddi artış ve gelişme vardır.

Dolayısı ile profesyonel bina ve tesis yönetimi ülkemizde de her geçen gün daha önem kazanacak ve FM Expo İstanbul Bina ve Tesis Yönetim Fuarı’nın da Tesis Yönetimi sektörüne çok önemli katkıları olacaktır. Yıllar içinde hızlı büyüyeceğine inandığım FM Expo İstanbul Bina ve Tesis Yönetim Fuarı’na başarılar diliyor, katılımcı ve ziyaretçilerine hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Levent Alatlı

TRFMA Kurucu Başkan