Entegre hizmet ya da tesis yönetimi denilince yakın bir döneme kadar akla ilk önce bina ve fiziki alan odaklı yaklaşımlar ve çözümler geliyordu. Gelişen ve değişen dünyada insanların beklentileri ve iş yapış biçimleriyle birlikte tesis yönetimi de insan odaklılığa yöneldi.

Gelişen ve büyüyen sektörümüzde , “Tesis Yönetimi Hizmetleri” kavramının yanında çalışanların yaşam kalitesine odaklanmak da önem kazanmaya başlıyor. Yapılan araştırmalar da bu konuyu destekliyor; insanlar, yaşadıkları, çalıştıkları alanlarda kendilerini nasıl hissederlerse hayattaki verimlilikleri de o yönde etkileniyor. Yaşam kalitesi artan insanlar işlerinde daha verimli oluyor, hem hayatlarına hem çalıştıkları şirketlerin performanslarına olumlu katkılar sağlıyor. Bu nedenle entegre hizmetler azımsanmayacak kadar önemli. Bu özelliği ile sektörümüzün ekonomiye direkt ve dolaylı olarak ciddi katkılar sağladığını söyleyebiliriz.

Bugün geldiğimiz noktada, sektörün önde gelen temsilcileri olarak ülkemizin en seçkin ve değerli kuruluşlarının yanı sıra; siteler, iş merkezleri, eğitim kurumları, fabrikalar, ofisler, hastaneler ve alışveriş merkezleri gibi ortak yaşam ve çalışma alanlarında verdiğimiz entegre hizmetlerle neredeyse dokunmadığımız alan yok. Aslında söylemek istediğimiz şey:

“Siz asıl işinizi yaparken bırakın diğer tüm işlerinizi ‘’Tesis Yönetimi Profesyonelleri’’ yönetsin…

Dünya genelinde 2012 yılında 959,2 milyar dolar olan tesis yönetimi dış kaynak pazarının, yüzde 5’lik büyüme oranı ile önümüzdeki yıl 1.314 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Tesis yönetimi pazarı Türkiye’de ise 10 milyar Euro’luk ciro ve sağladığı istihdam ile ciddi bir öneme sahip. Her geçen gün sayıları artan bina ve tesislerin giderek daha karmaşık süreçler barındırması, bunun yanında yatırımcı ve kiracılar başta olmak üzere paydaşların beklentilerinin artması, tesis yönetimi pazarının da günden güne büyümesini sağlıyor. Tesis yönetimi pazarının önümüzdeki yıl Türkiye’de 12 milyar Euro’luk büyüklüğe erişeceği tahmin ediliyor.

FM Expo İstanbul Bina ve Tesis Yönetim Fuarı’nın, Türkiye’de çok önemli bir potansiyele sahip olan sektörümüzün gelişimine katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Bu vesileyle, bu önemli buluşmanın gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Ahmet Zeytinoğlu

Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi / CEO