Sektörümüz büyüyor ilerliyor. Eski tip apartman yöneticiliğinden karmaşık rezidanslara, endüstriyel tesislere ve daha nicesini yorumlayamadığımız hizmetlere uzanan kocaman bir yelpazeye sahibiz. Birbirinden farklı renklere hatta tonlara sahibiz. Bu çeşitliliğimizin bizlere getirmiş olduğu avantajların yanı sıra artık sektörel bir standartlaşmanın hızla içerisinde yer almamız ve bunu zorlamamız gerekmektedir.

Kabul etmek gerekirse ülkemiz tesis yönetimi konusunda çok ciddi potansiyele sahip olmasına rağmen bu potansiyeli yönetebilmek konusunda maalesef geç kalmak üzeredir. Yaşamımızın her alanında, yollarda, havalimanlarında, okullarda ve kampüslerde, kamu binalarında, işyerlerinde Tesis Yönetimi gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz. Hayatımızın her anında bir hizmet talep ettiğimiz düşünülürse, hizmet kalitesinin artması ve profesyonelleşmesi için hizmetin ölçülebilir olması, ölçülebilir olması için ise tanımlanabilir olması gerekmektedir. İşte standartlar bu nedenle gereklidir.

Bizde hal böyle iken yurtdışında durum bizlerden epey farklı durumdadır. Elbette 1900’lü yılların başından itibaren yönetim işinin önemini kavramış olmalarının bunda payı çok büyük. Biz Tesis Yönetimini Teknik,Temizlik,Güvenlik, bahçe peyzaj catering gibi servis hizmetlerine sıkıştırmayı tercih ederken, yurtdışında stadyum işletmeciliğinden, alan yönetimine, belediye organizasyonlarından ulaşım sistemleri organizasyonlarına kadar geniş bir alanda entegre yönetim hizmetleri sunulmaktadır. Elbette bu noktaya gelmek için az evvel bahsetmiş olduğumuz standartlaşmanın etkisi büyüktür.

Ülkemizde Tesis Yönetimi sektörü nitelikli binaların artması ile birlikte işletmecilik döneminin en önemli konusu haline gelmiştir ve önemini her geçen gün daha fazla hissettirmektedir. Tesislerimizdeki teknik ekipmanların ekonomik ömürlerini korumaktan, yaşam alanlarının ve çalışma alanlarının verimliliğine diğer taraftan tesislere ve binalara hizmet veren personellerin memnuniyetinden kat sakinlerinin huzuruna kadar her türlü önlemin alınması artık profesyonel Tesis Yönetimi bakış açısıyla mümkündür.

Tesis Yönetimi konusunda Türkiye’de yurt dışında olduğu gibi akademik ihtisaslaşma olanağı henüz bulunmuyor. Bu tarz birliktelikler Tesis Yönetiminde kariyer yapmak isteyen gençlerimiz için son derece önemli olacaktır. İlerleyen zamanlar içerisinde nitelikli personel ihtiyaçlarımızın artacağı düşünüldüğünde, yeni nesil ile Tesis Yönetimi profesyonellerinin bir araya gelmesi gerçekten çok değerli olacaktır.

Yaşamın her alanında temas ettiğimiz Tesis Yönetimi gerçeğine artık büyüteç tutmanın zamanı geldi. Türkiye olarak henüz yolun çok başında olduğumuzu düşünüyorum. Eğer önümüzdeki yıllarda doğru hamleler, doğru işbirlikleri ve doğru rekabet anlayışı ile hareket eder, sektörün etik kurallarına sahip olmasını sağlayabilir isek, uzun yıllar milyonlarca çalışan bu sektörün nimetlerinden faydalanmaya devam edecektir.

Teşekkür ederim.

Bahadır Adıyaman

Genel Müdür
YKS Tesis Yönetim Hizmetleri A.Ş.